„Aki először bejön, az általában nő; a férjét később hozza”
keszhazinfo 2010.Apr.27. HÍREK, TRENDEK
A bécsi bevásárlóközpontnál lévő Blaue Lagune készház-park hazánkban úgy lett ismert, hogy szájról szájra terjedt a híre azok között, akik kijártak vásárolni, majd megcsodálták a készház-parkban a számtalan kiállított házat. Sokan mentek úgy ki, hogy csak ötletet merítenek, aztán építkeztek téglából. Mára megváltozott a magyarok hozzáállása és kimondottan készházakat nézni érkeznek a parkba. A bécsi készház-projekt óriási sikernek örvend, így várható volt, hogy hazánkban is felmerül egy ilyen park ötlete. Évek óta húzódik a nyitás. Most új rovatot indítva (Szakember kérdez szakembert!), Arany Gábor, a Hartl Haus hazai vezetője kérdezte a magyar készház-park vezetőjét, Fináczy Gábort.
A tyúk vagy a tojás? Avagy a bécsi készház-park sikere volt hamarabb, vagy a készházak sikerét lovagolta meg a tulajdonos? Mert erről eltérő vélemények vannak, Ön hogy látja? – kérdezi Arany Gábor, a Hartl Haus magyarországi vezetője.
A bécsi park nyitása előtt kb. 12 százalék volt a készházak aránya – válaszolja Fináczy Gábor, a Blaue Lagune Budapest ügyvezetője, majd hozzáteszi: ma ez 30 százalék fölött van Ausztriában. Ez egyértelműen bizonyítja, hogy kellett már egy piac, de utána kellett egy közös marketing-platform a közös sikerhez. Ezt a növekedést csakis a Blaue Lagune kiváló adottságai miatt lehetett elérni.
Évről évre növekszik a készház-piac. Ebből adódóan a magyar helyzettel mi újság, várható hasonló siker mindkét oldalon?
A készház-park tulajdonos-vezetője, Erich Benischek úr véleménye az, hogy a készház-piac magyar helyzete olyan, mint Ausztriában az 1970-es években. Mivel viszont nem a nulláról indulunk, jó esély van a meglevő piac gyors bővítésére a hazai Készház-centrum megnyitása által. Egyértelmű helyzet: a kiállítók azok elől vesznek el majd vásárlókat, aki nem állítanak ki a készház-parkban. Továbbá új vásárlókat szólítanak meg, akik csak ötleteket gyűjteni mennek be a parkba.
Mindig csodáltuk osztrák szomszédinkat, akikre azt mondták a gazdasági szakemberek, hogy jó 15-20 évvel vannak előttünk; …ezek szerint 30 év is van köztünk. De visszakanyarodva a parkhoz: mikor volt az első elgondolás, hogy hazánkban is legyen?
Ez az ötlet kb. 18 éve kering…
És kinek az ötlete volt? Benischek úr hogyan képzelte el a magyar készház-piacot, illetve a készház-parkot?
Én voltam az, aki 2002-ben kitaláltam, hogy legyen egy magyar Blaue Lagune, és ezzel megkerestem Erich Benischeket. Már a következő évben, 2003-ban majdnem megnyitottunk, de nem sikerült megállapodni, és Benischek úr a rákövetkező években kevésbé volt aktív, egészen 2008-ig, amikor is decemberben sikerült egy telket találni, amit ő is elfogadott. Mert azt tudni kell: a jó telek az egyik legfontosabb szempontja a parknak.
Az ötlettől a megvalósulásig elég sok idő telt, illetve mondjuk ki: telik még mindig el. Mi ennek az oka?
Elsősorban a projekt nehézsége és a résztvevők gyengesége.
Dicsérendő őszinteség, elég sarkos vélemény a honi piacról. Ön mit gondol, lehet hazánkban is akkora a siker, mint Bécsben?
Hazánkban nem lesz akkora a park, mint Bécsben – maximum 60 házra tervezünk. A siker pedig a piac erejétől is függ. Az ország centrálisabb, mint Ausztria, a helyszín a lehető legjobb. A magyar park az ország egészét szolgálja ki, míg a bécsi csak inkább a keleti felét, továbbá Ausztriában vannak más parkok is. Hazánkban nem számítunk második parkra legalább 10 évig a nyitást követően. Egy biztos: nálunk jobb helyen nem lehet parkot csinálni Magyarországon.
Ez valószínűsíthető is, hiszen az elmúlt években számtalan megkeresés érkezett (talán, ha azt mondom, hogy több mint tíz, akkor nem is mondtam sokat…) hozzánk, készház-értékesítőkhöz is, hogy készház-park indul, de senki sem tudta megvalósítani. Mire alapozzák, hogy megéri a bécsi készház-parkot hazánkban is létrehozni?
Mi úgy gondoljuk, hogy nem a balkán terjeszkedik, hanem a nyugat, és inkább a nyugati példákat hozzuk be. Gondoljunk csak bele, 1995-ben mire alapozták az első plázákat? Sokan nevettek. Ma már nem nevetnek, létjogosultságuk van!
Elfogadom, de ott van a de… Ön szerint hány cég igényli a parkot?
Mindegyik cég igényli, de egyelőre nem mindegyik érti meg a jelentőségét és nem mind tudja vagy akarja megfizetni a bérleti díjat.
És mennyi tudja Ön szerint ezt kifizetni, kitermelni?
Mindenki ki tudja termelni, aki évi 8-10 házat el tud adni a parkban, követi az eladási ABC-t és minőségi házakat árul.
Praktikus politikusi válasz, de ebben nem osztom a véleményét. Idehaza az emberek 70%-a még ár alapján dönt, erre több példát is tudnék hozni. De bizakodjunk, hogy eljön az idő, amikor az eladási ABC és a minőségi házak túlsúlyban lesznek, az olcsó, rossz marketinget hozó házakkal szemben. Ez a piac érdeke is!
És akkor talán ami a legtöbb embert érdekli: mikorra várható a nyitás?
Jelenlegi állás szerint szeptemberben kezdjük az építkezést és jövő áprilisba nyitnánk.
Hány céggel számolnak, illetve a megnyitást követően milyen érdeklődéssel számolnak?
21 házat akarunk ott a nyitásra!
Mint érintett, meglátásom szerint ebben a mai „egymásaláígérős” helyzetben kevés cég kész egy ekkora befektetésre – tulajdonképpen egy egész házat kell felépíteni saját zsebből. Eközben pedig a cégek minimális haszonnal happolják el egymás elől a munkát – ami persze az ügyfélnek és a piacnak sem jó hosszú távon. Gondolom ezzel Ön is tisztában van, így nem könnyű a feladatuk a parkindítást illetően. Hogy idézetet lopjak „nagyjainktól”: Önöknek most oxigénpalack nélkül kell csúcstámadást indítani.
De újból visszatérve eredeti beszélgetésünkhöz: Bécsben hány szerződés köttetik a készház-parkban, van rálátásuk?
Kb. 250 millió euró a teljes forgalom, átlagosan 20-25 házat adnak el. A Bien-Zenker például három kiállított házzal a krízis előtti időkben kb. 80 házat adott el évente.
Ez is mutatja, hogy Ausztriában máshogyan gondolkodnak az emberek, mint nálunk – amiben meg kell hagyni, biztosan tényleg nagy szerepe van a készház-parknak. És csak, hogy mindezt megerősítsem, egy adatot én is hozzátennék: anyacégünk, a Hartl Haus az elmúlt 110 év alatt még soha nem tudta olyan mértékben növelni eladását az előző évhez képest, mint tavaly, a válság kellős közepén! Idehaza sem a Bien-Zenker, sem a Hartl Haus nem tudott ehhez hasonlítható eredményt elérni. Talán hiányzik nekünk a készház-park? A bécsi park működése talán arra is ad rálátást, hogy egy-egy ügyfél mi alapján dönt. Ez meghatározható?
Mi alapján? Az ügyfelekre elsősorban érzelmileg kell hatni. Aki először bejön, az általában nő, kb. 1-2 órát tölt el a parkban, és összeköti bevásárlással. Ezt követően sokszor visszajön, és miután beleszeret egy házba, hozza a férjét is.




A készházinfó.hu információt nyújt környezettudatos házépítőknek
a legújabb technológiákról, megoldásakról. Olvasd el cikkeinket, szólj hozzá, vagy iratkozz fel email értesítőnkre! 





